Na co zwrócić uwagę podczas zakładania sklepu internetowego – Poradnik

Na co zwrócić uwagę podczas zakładania sklepu internetowego – Poradnik

Poradnik-sklep internetowy-gaganmedia

Zakładanie sklepu internetowego

Branża e-commerce w dzisiejszych czasach nieustannie się rozwija. Jednym z jej podstawowych członów jest handel internetowy, który pozyskuje coraz więcej zwolenników. Chcąc założyć swój własny sklep internetowy należy zapewnić sobie wysokiej jakości oprogramowanie. Jak to zrobić? Dowiesz się czytając poniższy tekst.

Koszt założenia sklepu internetowego

Na rynku e-commerce powstaje coraz większa grupa sprzedawców, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania sklepów internetowych. Klient musi mieć na uwadze to, by dobrze wybrać wykonawcę zlecenia. Oprogramowanie nie powinno ograniczać rozwoju biznesu, ale go napędzać. Niektórzy sprzedawcy chcąc zachęcić nas do korzystania z ich oferty, proponują darmowe licencje. Słowo „darmowe” sprawia, że grupa klientów powiększa się. Pamiętajmy jednak, że korzystając z darmowej licencji wcześniej czy później będziemy musieli ponieść koszta związane z utrzymaniem sklepu. Pierwsze wydatki to opłacenie domeny oraz hostingu. Zapłacić trzeba będzie także za wszelkie aktualizacje czy modyfikacje, gdyż oprogramowanie takie nie posiada gwarancji. Chcąc uniknąć wszelkich niepotrzebnych kosztów warto skorzystać z usług solidnej, renomowanej firmy. Przedsiębiorstwo takie zapewni nam możliwość bezpłatnych konsultacji technicznych. Do konsultanta można zwrócić się z każdym problem, co jest bardzo wygodne i zaoszczędzi administratorowi strony niepotrzebnych nerwów.
Już z tego miejsca zapraszamy do obejrzenia naszego portfolio.

Obsługa dużych baz produktów

Sklep internetowy powinien obsługiwać duże bazy produktów. Warto jest korzystać z systemów „cache”, by móc współpracować z innymi bazami, które zawierają dużą ilość oferowanych na sprzedaż produktów, ale i podobną ilość kategorii oraz słowników. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tych narzędzi, będziemy mogli stworzyć platformy sklepowe, zawierające nie tylko e-sklep, ale i wortal informacyjny. Wortal jest to wyspecjalizowany serwis, przeznaczony do prezentacji w internecie wiedzy o zbliżonej tematyce.

Panel administracyjny

Wygodny panel administracyjny jest niezbędny do odpowiedniego zarządzania sklepem internetowym. Modyfikując go należy dokładnie wprowadzać wszystkie dane i starać się korzystać z każdej możliwej funkcji i udogodnienia. Poruszanie się po panelu administracyjnym powinno być łatwe i przyjemne. Panel musi być funkcjonalny, praktyczny oraz przyjazny dla użytkownika. Internauta już po pierwszej minucie jest w stanie ocenić nasz sklep, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, by korzystał on z opcji wyszukiwania i z łatwością odnajdywał interesujące go produkty. Warto pomyśleć, jakie działania należy podjąć, żeby nasz sklep był bardziej interesujący od konkurencji. Do atrakcyjności przyczynia się projekt graficzny witryny oraz układ strony.

Szacunek dla klienta

W branży e-commerce, tak jak w każdej innej, bardzo ważne jest odpowiednie traktowanie klienta. Do każdego z nich powinniśmy podchodzić indywidualnie, robić wszystko, by sprostać nawet najbardziej nieoczekiwanym wymaganiom. Na stronie swojego sklepu internetowego należy umieścić forum, na którym klienci będą mieli możliwość wyrażenia swojej opinii o nas jako sprzedawcy. Nie obawiajmy się złych opinii, pomogą nam one ulepszyć nasz sklep, zasugerować się radami klientów i nieustannie poprawiać jakość świadczonych przez nas usług. Administrator powinien mieć kontakt z klientem, nie może być dla niego osobą anonimową.

Przed założeniem sklepu internetowego

Osoby chcące zająć się prowadzeniem sklepu internetowego muszą być zmotywowane, chętne do działania. Przed podjęciem decyzji o założeniu sklepu należy wiedzieć co, komu oraz w jakich cenach chcemy sprzedawać. Najważniejsze, by dobrze wybrać grupę odbiorców, do których chcemy zaadresować nasze usługi, i to do nich przystosować sklep. Produkty powinny być jednorodne, wysokojakościowe oraz unikalne. Z badań rynku wynika, że każdy nowo założony sklep zwraca się po okresie przynajmniej jednego roku, dopiero później można zacząć o ewentualnych zyskach. Pamiętajmy zatem, żeby zapoznać się jakie są ceny przesyłek czy ceny za substytucyjne produkty u konkurencji. Powyższe dane są niezbędne dla osób otworzyć nowy sklep w internecie.

Grupy sprzedawców

Sprzedawców w branży e-commerce dzielimy na trzy podstawowe grupy: osoby fizyczne, sklepy już istniejące wraz z placówkami, w których sprzedają swoje towary oraz generalnych dystrybutorów na cały kraj.
Otworzenie sklepu internetowego jest zdecydowanie największym wyzwaniem dla osób fizycznych, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Z badań rynkowych wynika, że większość takich przedsiębiorstw bankrutuje już po kilku miesiącach. Dobre wyniki na rynku zapewnimy sobie w przypadku, gdy mamy odpowiednie nakłady finansowe oraz jeśli uda nam się trafić w tzw. niszę rynkową. Jakie są więc powody tego, że tak wielu przedsiębiorcom nie udaje się zaistnieć na rynku? Najczęściej jest to złe zaprojektowanie bądź wykonanie sklepu, złe określenie grupy docelowej. Duży wpływ na efekty naszej działalności ma także pozycja w wyszukiwarkach oraz wszelkie reklamy i działania marketingowe, które prowadzimy. Wszystkie te czynniki przekładają się na ilość klientów korzystających z naszych usług, a co za tym idzie, na zyski. Osobom fizycznym chcącym otworzyć swoją pierwszą działalność właśnie w branży e-commerce proponuje się wybór specjalizacji sklepu, w której jest mała konkurencja. Warto zająć się sprzedażą produktów, które są trudno dostępne, unikalne, w innym przypadku należy mieć naprawdę spory kapitał gotowy do przeznaczenia na reklamę i promocję. Sklep jak najbardziej może być wielobranżowy, na początku jednak poleca się skupienie na jednej grupie produktów i skierowanie ich do określonej grupy odbiorców. Chcąc sprawdzić czy oferowany przez nas produkt będzie miał dużą konkurencję, należy wpisać powiązane z nim frazy w kilku najbardziej znanych wyszukiwarkach. W ten łatwy sposób dowiesz się, czy warto inwestować pieniądze w dany produkt.
Sklep internetowy będzie idealnym uzupełnieniem jeśli chodzi o działalność tradycyjnych sklepów, które chcą się rozwijać. Przedsiębiorca taki ma za sobą wybór produktów, które sprzedaje oraz wybór segmentu klientów. Posiada także magazyny, w którym może bezproblemowo przechowywać swoje towary. Jedynym problemem, jaki występuje w tym przypadku, jest rozreklamowanie poszerzenia działalności. Każdy klient powinien dowiedzieć się, ze nasze produkty można nabyć drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. W dzisiejszych czasach ludzie korzystają z tego typu rozwiązań, gdyż są one dla nich wygodne.

Sprzedawcę, który chce zostać generalnym dystrybutorem czeka bardzo długa droga pełna wyzwań, gdyż są oni najbardziej zawężoną i wyspecjalizowaną grupą sprzedawców. Najczęściej są oni przypisani do jednego kraju i tylko w nim mogą sprzedawać swoje produkty. Osoby takie obsługują pozostałych dystrybutorów działających na terenie kraju oraz ich klientów. Sklep internetowy w tym przypadku może przybrać formę formularza zamówień dla podlegających nam dystrybutorów. Polega to na odbieraniu zamówień oraz ich rzetelnym realizowaniu.

Wygląd sklepu internetowego

Sklep internetowy jest naszą wizytówką, dlatego dokładnie go zaprojektujmy i wykonajmy. Funkcjonalność sklepu jest istotna, jednak to, do czego największą wagę przywiązuje internauta to właśnie wygląd witryny sklepowej. Jeśli uda nam się w ciekawy sposób zaprojektować sklep, pomoże nam to utrzymać oraz pozyskać nowych klientów.
Pierwszą czynnością, która musimy wykonać jest odpowiedni wybór stylu witryny. Najlepiej zdecydować się na jeden styl, gdyż ich mieszanie może być nieczytelne i niejednoznaczne. Wybór stylu zależy od grupy docelowej, do której adresujemy nasze usługi. Elementy, które zamierzamy zamieścić na stronie będą inaczej odbierane przez konsumentów młodych, inaczej przez ludzi w podeszłym wieku, to samo tyczy się kobiet, mężczyzn itd.
Jeśli mamy już wybrany styl sklepu, pozostaje nam decyzja na temat techniki, w jakiej zostanie on wykonany. Większość sprzedawców decyduje się na zakup po ustalonej cenie przygotowanego wcześniej przez grafików sklepu. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i praktyczne, jednakże wiąże się z dość wysokimi kosztami w przypadku, gdy zdecydujemy się na modyfikacje i wprowadzanie jakichkolwiek zmian wizualnych w witrynie sklepowej.
Drogą do sukcesu jest połączenie dobrego wyglądu sklepu z funkcjonalnością. Nigdy nie zapominajmy o tym, że sklep internetowy stworzony został po to, by ułatwiać życie konsumentom, nie zaś je utrudniać.
Grafika sklepu internetowego powinna być przejrzysta, funkcjonalna, intuicyjna. Starajmy się wprowadzić w niej ciekawe znaki, logotypy, które sprawią, że klient nas zapamięta. Grafika powinna być także przyjazna dla internautów, dobrze jest, jeżeli zawiera widoczne pole wyszukiwania oraz logowania.

Formy płatności

Każdy sprzedawca powinien zapewnić kupującemu jak największy wybór form płatności za towar. Niektóre formy wiążą się z mniejszym zarobkiem, gdyż od sumy operacji pobierają dodatkową prowizję. Klienci cenią jednak to, że mogą wybrać najbardziej dla siebie komfortowy sposób zapłaty. Osoby kupujące przez internet często wybierają płatność kartami kredytowymi bądź za pośrednictwem serwisów, takich jak Paypal.
Przed założeniem sklepu internetowego należy zapoznać się z ofertami banków, które oferują płatność kartami oraz podpisać umowy z serwisami. Pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych problemów w trakcie zakładania sklepu. Jako administrator musisz pamiętać o tym, że im więcej usług zaoferujesz klientom, tym większa będzie ich liczba. Doświadczeni sprzedawcy wiedzą także, ze należy unikać pobierania przedpłat, tzw. zaliczek, gdyż nie pomoże to zwiększyć grona klientów.

Zamówienia

W większości sklepów internetowych chcąc zakupić bądź przejrzeć oferowany towar, klient musi się zarejestrować. Dla użytkownika stanowi to pewnego rodzaju dyskomfort, gdyż decydując się na zakup elektroniczny miał nadzieję na zaoszczędzenie czasu i szybką transakcję. Rejestracja, wysłanie maila potwierdzającego rejestrację oraz samo potwierdzenie jest niestety czasochłonne. Nowo otwierane sklepy starają się wyjść naprzeciw klientom i umożliwiają zakup produktu bez potrzeby rejestracji. Dzisiejsza społeczność chętnie korzysta z usług takich właśnie sklepów, dlatego są poważną konkurencją dla starodawnych systemów.
Pamiętajmy, ze każdy klient jest ważny, dlatego warto wynagrodzić użytkowników, którzy postanowili zalogować się w naszym sklepie i częściej korzystać z jego usług. Dla osób posiadających konto można dodać dodatkowe funkcje, takie jak forum, możliwość dzielenia się opiniami o produktach, schowek na towary zakupione czy ulubione. Możliwości jest wiele, wystarczy jedynie chcieć zadbać o dobro i komfort klienta.

Wiarygodność

Z badań marketingowych wynika, że duża część klientów sklepów internetowych decyzję o skorzystaniu z jego usług podejmuje dopiero po zapoznaniu się z opiniami innych użytkowników, którzy mają już wyrobione zdanie o serwisie. Wielu sprzedawców decyduje się na zamieszczenie na witrynie opcji dodawania opinii, tzw. forum dla klientów. Pamiętajmy, ze dzięki temu stajemy się bardziej wiarygodni oraz mniej anonimowi, co w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie cenione. Sprzedawcy, którzy nie dają klientom możliwości wypowiedzenia się obawiają się złych opinii, negatywnych ocen. Podejście to nie jest dobre, gdyż negatywne opinie pomogą nam ulepszyć produkt lub po prostu wycofać go z oferty.

Statystyki

Podstawą skutecznego działania sklepów w branży e-commerce są odpowiednio prowadzone statystyki. Rzetelnie i systematycznie je analizując stworzymy silną broń, dzięki której uda nam się pokonać największych konkurentów. Sprzedawcy, którzy poważnie podchodzą do statystyk, dobrze je prowadzą oraz interpretują- zawsze osiągają sukcesy. Analizy pomagają stwierdzić w czym jesteśmy lepsi od konkurencji, co musimy jeszcze dopracować, a co nowego klienci chętnie wprowadziliby do naszego sklepu itd.
Prowadzenie statystyk przynosi sprzedawcom wiele dobrego. Dzięki nim możemy zbadać czy produkty, które oferujemy sprzedają się sezonowo. Jeśli zapotrzebowanie na produkt jest większe w pewnym okresie, będziemy mogli bardziej ekonomicznie zaplanować zaopatrzenie magazynów. Sprzedawcy uświadomią też sobie, na jakie produkty jest największy popyt, a które towary najlepiej będzie wycofać z oferty. Kolejną zaletą statystyk jest możliwość monitorowania zachowań klientów w naszym sklepie. Bez większych problemów sprawdzić można, jakie produkty były w ostatnim czasie najczęściej oglądane, co interesuje naszych potencjalnych klientów oraz o co można poszerzyć ofertę.

Data Mining

Analizami statystyk zajmuje się miedzy innymi Data Mining. Co to właściwie jest? Prościej mówiąc jest to eksploracja danych, proces, który umożliwia nam odkrywanie wiedzy zebranej w bazach danych. Wśród sprzedawców panuje trend na zatrudnianie specjalistów od analiz, którzy pogrupują użytkowników serwisu i odkryją panujące między nimi zależności. Wiedza taka jest bardzo przydatna i pomaga nam skierować odpowiedni produkt do zainteresowanej nim grupy odbiorców.

Reklama i promocja

Reklama jest podstawowym narzędziem marketingowym wykorzystywanym przez wszystkie przedsiębiorstwa. Sklep internetowy, aby zaistnieć, także potrzebuje odpowiedniej promocji i rozgłosu. W interesie właściciela sklepu jest poinformowanie potencjalnych klientów o istnieniu sklepu. Już przed otwarciem sklepu warto jest zainwestować w reklamę, zachęcić klientów powitalnymi rabatami i okazjami. Pamiętaj, ze sklep bez odpowiedniej reklamy skazany jest na niepowodzenie. Klient sam do nas nie przyjdzie, na rynku e-commerce sklepy walczą o każdą jednostkę. Chcąc znaleźć się na bezpiecznej pozycji musimy walczyć o jak najlepsze miejsce w wyszukiwarkach, gdyż przeciętny internauta korzysta z usług firm, które znajdują się na ich pierwszej stronie.

Sklep internetowy najlepiej reklamować właśnie w internecie. Użytkownicy informacji o nas będą szukali w wyszukiwarkach, dlatego należy zająć się pozycjonowaniem oraz optymalizacją, bądź zlecić to zadanie nam. Pozycjonowaniem należy zająć się już na samym początku działalności lub nawet przed jej rozpoczęciem, gdyż jest to proces, na którego efekty czeka się miesiącami.
Kolejną formą reklamy jest umieszczanie linków do naszego sklepu na stronach tematycznie powiązanych z towarem, który oferujemy. Strony te powinny być znane, posiadać stałych użytkowników, którzy zaczną kojarzyć nasz sklep i korzystać z jego usług. Obecnie wielu sprzedawców zakłada odrębne strony internetowe, na których reklamuje swój sklep, zamieszcza informacje o swojej działalności, chwali się sukcesami. Na takiej stronie dodaje opcję dodawania opinii, dzięki czemu ma kontakt z klientem i może dopasować produkty do jego próśb i ewentualnych życzeń.

Więcej na temat pozycjonowani i optymalizacji znajdą Państwa w naszym poradniku. Pozycjonowanie – Podstawy SEO

Pamiętajmy, że promocji nigdy za wiele i zadbajmy o reklamy naszego przedsiębiorstwa na znanych i chętnie odwiedzanych portalach internetowych, takich jak wp.pl czy onet.pl. Umieszczenie najmniejszej reklamy w takim miejscu jest bardzo kosztowne, ale zazwyczaj się zwracają z nawiązką. Należy pamiętać, by dokładnie przemyśleć wygląd reklamy. Powinna być ona mała, kolorowa, nie może przesłaniać tekstu właściwego strony. Użytkownik, któremu reklama rozwija się przed nosem, mruga czy wibruje, nie zwraca uwagi na jej treść, skupia swoja uwagę tylko i wyłącznie na jej jak najszybszym zamknięciu. Takie formy reklamy są irytujące i z pewnością mało skuteczne.
Jedną z najbardziej skutecznych form reklamy jest promocja przez Google AdWords. Reklama ta jest płatna, jednak wysokość inwestycji możemy łatwo regulować. Na emisję reklamy przeznacza się określoną kwotę pieniędzy, co uchroni nas przed ukrytymi kosztami i niespodziewanymi rachunkami. Dokładniej ujmując płacimy za kliknięcie w link, który nazywamy sponsorowanym. AdWords linki takie umieszcza na pierwszych stronach w wyszukiwarkach, dzięki czemu jesteśmy widoczni po wpisaniu konkretnych fraz. Taka formę promocji poleca się nowo otwartym firmom, które chcą w krótkim czasie pozyskać klientów, a nie udało im się jeszcze odpowiednio wypozycjonować.

Niezależnie od tego, czy mamy mało klientów czy dużo, warto bez przerwy reklamować nasz sklep internetowy. Pamiętajmy o tym, żeby nie tylko dbać o naszych stałych klientów, ale bez przerwy starać się o nowych.

Reputacja

Sprzedawcy chcąc jak najdłużej istnieć w branży e-commerce muszą postarać się o to, by byli kojarzeni z dobrym jakościowo towarem i sprawną obsługą klienta. Pamiętajmy, że trudno jest zapracować na dobrą opinię, stracić zaś łatwo, dlatego unikajmy sprzedaży produktów nietrafionych, słabych jakościowo.

Zakupy internetowe mają to do siebie, ze klient nie ma możliwości wcześniejszego zapoznania się z towarem. Produktu nie można obejrzeć z bliska, dotknąć czy przymierzyć. Sprzedawca powinien zadbać o to, by jak najdokładniej przedstawić klientom produkt za pomocą opisu oraz załączonych fotografii. Zdjęcia powinny przedstawiać towar z różnych perspektyw, nie tylko z tej najbardziej korzystnej. Opis powinien być dokładny oraz przede wszystkim prawdziwy. Nie wmawiajmy ludziom, że coś działa, jeśli jest uszkodzone, nie wprowadzajmy ich w błąd. Wielu klientów sklepów internetowych decyduje się na zakup tylko w miejscach, gdzie możliwy jest zwrot zakupionego towaru bez podawania powodów. Warto umożliwić swoim klientom zwroty. Nie obawiajmy się ewentualnych strat z tym związanych, gdyż po pewnym czasie z pewnością zauważymy wzrost sprzedaży.

Reputację sklepów internetowych kreują ich klienci. Nie bójmy się słuchać opinii użytkowników, korzystać z rad, których nam udzielają. Bądźmy otwarci, nie bójmy się konfrontacji z klientem, dzięki czemu zyskamy jego sympatię.

Wysyłka i dostawa towaru

Najważniejszą rzeczą dotyczącą wysyłek jest terminowość. Klientom zależy na tym, żeby otrzymać przesyłkę w czasie, który im obiecano. Sprzedawca powinien tego pilnować, zwłaszcza, jeśli wysyła paczkę do klienta, który pierwszy raz korzysta z usług jego sklepu. Szybkość wysyłki może zdecydować o tym, czy użytkownik do nas wróci.
Powinniśmy także dać klientom możliwość wyboru innego adresu niż zamieszczony na rachunku czy tez fakturze.
Ceny wysyłek powinny być określone wcześniej. Muszą być one dokładne, aby kupujący miał jasność, jaką kwotę musi zapłacić za dostarczenie towaru do domu. Podajmy na stronie dokładne ceny, które zmieniają się wraz z wielkością bądź ciężarem paczki.
Zakładając sklep internetowy musisz podjąć decyzję o wyborze firmy kurierskiej. Dobrze zapoznaj się z ofertą kilku firm i wybierz korzystną, bezpieczną i sprawdzoną. Firma powinna zaproponować Ci zwroty wysyłanych paczek, będzie to dla Ciebie bardzo korzystne. Czytaj dokładnie umowę, którą podpisujesz, aby uniknąć ewentualnych, późniejszych nieprzyjemności.

Trudne sytuacje

Sprzedawca powinien mieć na uwadze przede wszystkim dobro klienta. Dbajmy swoją opinię i unikajmy wszelkich sporów z odbiorcami, zwłaszcza na forach. Pamiętajmy, że klient ma prawo do wyrażania własnej opinii, potrzebuje tego.
Wszystkie problemy należy rozwiązać szybko, nie stwarzać niepotrzebnych problemów naszym kontrahentom. Jeżeli potraktujemy klienta dobrze, wynagrodzimy mu poniesioną szkodę, będzie szansa, że do nas powróci i ponownie skorzysta z naszych usług.