Czym są domeny blockchain?

Czym sa domeny blockchain

Czym są domeny blockchain?

Domeny Blockchain są oparte na alternatywnym systemie rozpoznawania nazw. Chociaż nie są jeszcze gotowe do masowego użytku, rozwój domen blockchain obiecuje interesujące korzyści. Przede wszystkim: w przypadku domen blockchain możesz kupić domenę zamiast ją wynajmować.

O czym przeczytasz w tym artykule:

Jak działają domeny blockchain?

Po wprowadzeniu domeny do przeglądarki system nazw domen (DNS) zapewnia dostęp do żądanej witryny. W tym celu rejestr ICANN centralnie zarządza wszystkimi nazwami domen. Dla każdej zarejestrowanej domeny dostępny jest adres IP odpowiedniego serwera WWW. Jeśli wprowadzimy adres URL, DNS wyszuka pasujący adres IP i wyświetli witrynę.

Z drugiej strony domeny Blockchain działają w sposób zdecentralizowany. Nie ma więc jednego miejsca, w którym cały system zbiega się tak, jak w przypadku DNS. Technologia Blockchain jest już wykorzystywana w kryptowalutach do przechowywania każdej transakcji w księdze. Ta księga – w zasadzie długa lista danych – nie znajduje się tylko na jednym serwerze, ale jest dystrybuowana z różnych miejsc. Oznacza to, że użytkownicy mogą śledzić różne transakcje, nawet w dłuższej perspektywie, co sprawia, że ​​system jest odporny na manipulacje.

Domeny Blockchain podążają tą samą ideą. Własność domeny jest przechowywana w łańcuchu bloków. Zamiast wywoływać centralną bazę danych podczas odwiedzania strony internetowej, przeglądarka może przeszukiwać księgę, aby zobaczyć, które usługi są powiązane z domeną. Tak więc domeny blockchain są w rzeczywistości tokenami niewymiennymi (NFT), dlatego nowa technologia jest również nazywana domenami NFT.

Fakt

To, co otacza blockchain, NFT i kryptowaluty, czyli zdecentralizowany Internet, jest teraz skracane do Web3. Nazwa jest kontynuacją Web 2.0, która opisuje ewolucję od klasycznego Internetu do mediów społecznościowych i eCommerce.

Zalety domeny blockchain

Tradycyjna domena witryny internetowej jest wynajmowana od rejestratora. Na czas trwania najmu – zwykle jeden rok – rejestrator rejestruje domenę w Twoim imieniu w ICANN. Aby nadal korzystać z domeny, musisz uiścić opłatę roczną. W przeciwnym razie domena zostanie ponownie udostępniona publicznie. Z drugiej strony domeny Blockchain nie są dzierżawione, ale kupowane. Zakup zostaje wpisany do księgi, a właściciel pozostaje w posiadaniu domeny do momentu jej sprzedaży.

Ponieważ cały system blockchain jest zdecentralizowany, żadna pojedyncza organizacja (taka jak ICANN lub rejestratorzy) nie ma kontroli nad domeną po jej sprzedaży. Tylko właściciel może wprowadzać zmiany. I dlatego na przykład nie można zablokować domeny. Strony internetowe z domenami blockchain istnieją również w InterPlanetary File System (IPFS) – zdecentralizowanej alternatywie dla World Wide Web. Ponieważ strona internetowa nie jest dostarczana przez pojedynczy serwer, ale z kolei znajduje się w łańcuchu bloków, nie można jej zablokować ani cenzurować.

Korzystanie z domen blockchain

Domeny Blockchain zapewniają niektóre z tych samych możliwości, co klasyczne nazwy domen, ale idą jeszcze dalej.

 • Strona internetowa: Podobnie jak w przypadku tradycyjnych domen, możesz udostępnić swoją stronę internetową za pośrednictwem domeny blockchain. Strony internetowe są zdecentralizowane i są hostowane za pośrednictwem łańcucha bloków.
 • Portfel: domena jest świetną opcją do zastąpienia nieporęcznych adresów osobistych portfeli kryptograficznych. Różne adresy dla różnych rynków mogą być zgrupowane pod jednym adresem.
 • Handel: Domeny klasyczne są przedmiotem handlu. Ponieważ jednak domeny blockchain są w zasadzie NFT, są predestynowane do handlu. Dzięki systemowi inteligentnych kontraktów proces kupna i sprzedaży jest prosty i bezpieczny.
 • Aplikacje: Oprogramowanie można budować na domenach. Dostępne są platformy programistyczne i frameworki zaprojektowane specjalnie dla aplikacji blockchain.

Jak dotąd domeny blockchain i odpowiadające im strony internetowe nie są powszechnie używane, co częściowo wynika z faktu, że nie każdy internauta może uzyskać bezpośredni dostęp do domen, ponieważ przeglądarki muszą być w stanie obsługiwać tę technologię. Opera robi to po wyjęciu z pudełka; w przypadku Chrome i Firefox musisz jednak zainstalować dodatki.

Niemniej jednak kilka firm już zaczęło zabezpieczać swoje domeny blockchain. Na przykład browar Budweiser kupił beer.eth. Jest prawdopodobne, że Web3, a tym samym domeny blockchain, z czasem staną się bardziej popularne i sensowne może być kupienie odpowiedniej domeny już teraz, gdy są one nadal dostępne w rozsądnej cenie.

Czytaj również:

Rejestracja domeny blockchain

Obecnie zakres rynków dla domen blockchain jest nadal ograniczony. Unstoppable Domains to jeden z niewielu uznanych dostawców. Alternatywą są Ethereum Name Service (ENS) lub Trust Domains. Domeny zakupione od Unstoppable Domains są zapisywane w blockchainie Ethereum. Oznacza to, że potrzebujesz również portfela zawierającego Ether. Jeśli nie masz jeszcze portfela kryptograficznego, musisz go najpierw utworzyć. Zakup Ether jest wymagany do skonfigurowania domeny i zarządzania nią.

Aby zarejestrować domenę blockchain przez Unstoppable Domains, wprowadź żądaną nazwę domeny i sprawdź, czy jest nadal dostępna. Ceny różnią się znacznie w zależności od wybranej nazwy domeny. Podczas gdy krótkie nazwy (na przykład imiona) są sprzedawane do 10 000 USD, dłuższe i mniej popularne domeny można kupić już za 20 USD. Poprzez Unstoppable Domains możesz wybierać spośród następujących rozszerzeń domen:

 • .888
 • .bitcoin
 • .blockchain
 • .coin
 • .crypto
 • .dao
 • .nft
 • .wallet
 • .x
 • .zil

Różne platformy oferują różne zakończenia domen. Na przykład w ENS dostępne jest tylko rozszerzenie .eth. Trust Domains oferuje .defi dla Etherium i .cfx, .bnb oraz .heco. Nie można wykluczyć, że kolejne końcówki domen będą udostępniane stopniowo.

Gdy już zdecydujesz się na domenę, musisz ją kupić tylko raz. Realizacja transakcji zabezpiecza domenę jako Twoją. Nie ma żadnych dodatkowych rocznych opłat za wynajem. Unstoppable Domains akceptuje płatności kartą kredytową, PayPal lub kryptowalutami.

Zanim jednak będzie można korzystać z domeny, trzeba ją przenieść do blockchaina za opłatą uiszczaną na rzecz operatora blockchain – podobnie jak w przypadku innych NFT – tak zwaną opłatę gazową (w sensie kosztów sieciowych). Jest to należne za każdym razem, gdy coś jest tworzone w łańcuchu bloków. Za pośrednictwem Unstoppable Domains opłata początkowa za rejestrację domeny w blockchain nie jest obecnie pobierana w przypadku skorzystania z sieci Polygon.

Możesz korzystać z domeny poprzez Unstoppable Domains. Połącz domenę ze swoim portfelem i prześlij stronę internetową lub oprogramowanie. Platforma może być również używana do wyszukiwania innych stron internetowych w IPFS. Klasyczne wyszukiwarki, takie jak Google, nie zostały jeszcze zaprojektowane do tego celu.

Wnioski

Aby osiągnąć długoterminowy sukces w Internecie, powinieneś rozważyć domeny blockchain. Sensowne może być również zabezpieczenie żądanych domen na własny użytek lub do odsprzedaży. Ponieważ domeny blockchain są nadal produktem niszowym, klasyczne domeny są niezbędne dla Twojej obecności w sieci.